fbpx

Ako vytvoriť zdravé prostredie vo vašom novom dome?

V dnešnej dobe je snaha žiť šetrnejšie k prírode. Badať to vo všetkých oblastiach života. Sprísňujú sa rôzne normy a zákony. Deje sa to aj v oblasti stavebníctva. Zmena zákona o hospodárnosti budov, podľa ktorej musia všetky stavebné povolenia na novostavby od 1. januára 2021 spadať do energetickej triedy A0, sa snaží znížiť negatívne dopady na životné prostredie. Aký vplyv to má však na nové rodinné domy a hlavne dopad na zdravé prostredie v nich?

Vydýchaný vzduch v miestnostiach

Je tu snaha zaizolovať dom tak, aby boli straty čo najmenšie a bolo potrebné spotrebovať čo najmenej energie na jeho vykurovanie a chladenie. Toto však spôsobuje, že z domov sa stávajú skoro hermeticky uzatvorené priestory, kde aj okná sú tesné skoro ako v ponorkách. Nevetraný vzduch spôsobuje hygienické problémy, bolesť hlavy, únavu, nervozitu, zhoršuje pozornosť a prispieva k nekomfortnosti Vášho bývania. Určite to poznáte, keď dlhšie trávite čas alebo pracujete v nevetranej miestnosti a nachádza sa tam aj viac ľudí.

Pravidelné vetranie

Vyriešiť tento problém sa dá viacerými spôsobmi. Jedným z nich je pravidelné vetranie cez otvorené okná. Ak chcete mať neustále čerstvý vzduch v miestnosti, mali by ste celkový vzduch v miestnosti vymeniť aspoň raz za hodinu. A dajte si ruku na srdce a odpovedzte si, ako často vetráte vo vašom dome? Cez deň ešte možno vetráte, keď cítime, že je v miestnosti zlý vzduch. Ale čo v noci? Samozrejme je to iné cez zimu a iné v lete. A to sa nebavíme o ekonomických aspektoch, koľko pri pravidelnom vetraní stojí zohriatie alebo vychladenie tohto čerstvého vzduchu, ktorý príde do miestnosti. Tam už sa potom úspory pri nových nízkoenergetických a pasívnych domov výrazne menia.

Nepohoda pri vetraní

V minulosti, keď ceny energii boli výrazne nižšie, nebol taký tlak na izoláciu domov a rôzne netesnosti hlavne okien a dverí zabezpečovali neustálu výmenu vzduchu v domoch. Keď chcete dnes vetranie zabezpečiť cez otvorené okná, dostávate sa do diskomfornej situácie. Nielenže musíte pravidelne otvárať a zatvárať okná, ale vzniká pri tom aj značná nepohoda v miestnostiach. Určite dobre poznáte situáciu, keď Vám niekto cez zimu v príjemnej vykúrenej miestnosti otvorí okno a pustí do vnútra studený vzduch. Alebo cez leto Vám do príjemnej chladnej miestnosti, ktorú ste cez noc vetrali a chladili a cez deň ste zatiahli žalúzie, aby sa neprehrievala a zrazu Vám niekto z vonku vpustí horúci vzduch. A je tu aj prievan, ktorý okrem toho, že môže byť nepríjemný, veľakrát spôsobí rôzne svalové alebo neurologické problémy.

Nefiltrovaný vzduch

Ďalším nežiadúcim účinkom vetrania cez otvorené okná je aj to, že sa vám do vnútra dostanú rôzne pachy, prach, dym, peľ ale aj hluk. Samozrejme, že to záleží od toho, na akom mieste sa Váš dom nachádza a taktiež od skladby rodiny. Napríklad ak máte malé deti alebo ste starší ľudia a vadí vám hluk alebo máte nejaký druh alergie. A určite to dobre poznáte, ak bývate na dedine a práve vtedy, keď potrebujete vyvetrať, tak niekto niečo vonku páli alebo je vonku nepríjemný pach z poľnohospodárskeho družstva.

Suchý alebo vlhký vzduch

Ani suchý ale ani veľmi vlhký vzduch v dome nie je dobrý pre naše zdravie. Aj z tohto dôvodu potrebujete pravidelne vetrať. Zimný mrazivý vzduch je suchý. Ak ho dostanete do vnútra, kúrením ho ešte viac vysušíte. Suchý vzduch nerobí dobre našim slizniciam a očiam. Viac sa v ňom šíri prach, čo je zlé pre astmatikov a alergikov. Ak používate doma klimatizáciu na chladenie alebo kúrenie, uvedomte si, že táto tiež vzduch v dome vysušuje ale nevetrá. Zohrieva a chladí iba vzduch, ktorý sa nachádza v miestnosti. Cez leto je vzduch vlhkejší. Vlhkosť v dome produkujeme aj dýchaním, sprchovaním a varením. Vo vlhkom prostredí sa darí hlavne plesniam ale aj baktériam a roztočom.

Aké je teda riešenie?

Pýtate sa ako vetrať tak, aby sme odstránili všetky spomenuté nedostatky pri vetraní cez okná? Existujú systémy vetrenia s rekuperáciou, ktoré sa už v západných krajinách používajú a sú odskúšané dlhé roky. Aj u nás sa tieto systémy používajú už niekoľko rokov. Treba si uvedomiť, že nielen kúrenie a chladenie je v dome dôležité, ale zo zdravotného hľadiska je dôležitý aj neustály prísun čerstvého vzduchu do miestnosti. Kúrenie a chladenie používate iba sezónne, ale vetrať a prísun čerstvého vzduchu potrebujete 365 dní v roku.

Bez vetrania s rekuperáciou dnes už pravdepodobne ani nedosiahnete požadovanú energetickú triedu novostavby A0 a bude sa to ešte sprísňovať. Neznamená to však, že ak máte rekuperáciu, nemôžete vetrať aj oknami. To môžete aj naďalej, ak chcete. Vetranie s rekuperáciou je ale hlavne investícia do Vášho zdravia na niekoľko desaťročí a preto sa rozhodujte s rozumom, akú si vyberiete. Neriešte iba to, že ju potrebujete, aby ste splnili potrebnú energetickú triedu A0 pre Vašu novostavbu, alebo že ušetríte. Ale to, že si vytvárate zdravé a príjemné prostredie pre Vás a Vašu rodinu na veľa rokov.

Konzultácia ZADARMO

Potrebujete pomôcť alebo poradiť?